Are Healthy Foods Really More Expensive? Hot

http://eatlocalgrown.com/media/reviews/photos/thumbnail/334x334s/f4/c6/a4/_healthy-food-is-less-expensive-1369928018.jpg
Help us create more awareness! Please share this article...

What Is the Issue?

Most Americans consume diets that fall short of the recommendations in the Dietary Guidelines for Americans 2010. A common perception is that diets consistent with the recommendations are not affordable. This perception may be influenced by studies that found many healthy foods to cost more per calorie than less healthy foods. This is one way, but not the only way, to measure the cost of a healthy diet.

For a balanced assessment, this study compares the prices of healthy and less healthy foods using three price metrics: the price per calorie, per edible gram, and per average portion. The authors also calculate the daily cost of meeting the food group recommendations in ChooseMyPlate.

Previous studies also sometimes lack a clear definition of healthy foods, which are defined in this report as food items that:

  • Contain an amount of a food in at least one of the major food groups (vegetables, fruits, grains, dairy, and protein foods) equal to at least half the portion size that the Dietary Guidelines for Americans 2010 uses for measuring the nutrients in that food.
  • Contain only moderate amounts of saturated fats, added sugars, and sodium.

What Were the Major Findings?

The authors found that the metric used to measure the price of food items has a large effect on which foods are more expensive:

  • Foods low in calories for a given weight appear to have a higher price when the price is measured per calorie. For example, vegetables and fruits, which are low in calories, tend to be a relatively expensive way to purchase food energy.
  • Conversely, less healthy foods(called “moderation foods” in this report)—especially those high in saturated fat and added sugar—tend to be high in calories and to have a low price per calorie.
  • When measured on the basis of edible weight or average portion size, grains, vegetables, fruit, and dairy foods are less expensive than most protein foods and foods high in saturated fat, added sugars, and/or sodium. 
  • In following the food group recommendations at ChooseMyPlate.gov, it is less costly to meet the grains, dairy, and fruit recommendations than those for vegetables or protein foods.

Here's How it Breaks Down

Source: USDA Economic Research Service

Use Local Food When Possible

Whenever possible, please support your local sustainable growers. Not only will you be getting nutritious wholesome food, you'll also be helping your community by keeping your dollars close to home!

 

Help us create more awareness! Please share this article...

Take 2 minutes to help our project...?

You can absolutely help us make a difference RIGHT NOW! Here's how to help:
#1- Follow us on your favorite social site for important updates:   Facebook   Twitter   Pinterest
#2- Do a quick search of your Zip Code & RATE or SHARE just one Farm or Farmers Market near you

Enter your Zip Code and hit Search to find Farms & Farmers Markets:

If you see a listing for a business you know, please take a few seconds to give them a nice rating! And if you notice we are missing anyone it's really easy to Add A New Listing.

Thanks for reading, if you enjoyed this please share. And we're always intested in you comments. Thanks!